Kõrvaloputus

Kõige kvaliteetsem oleks kõrva puhastamine vaatlusmikroskoobi ja aspiraatoriga varustatud ning kõrvakirurgia kogemust omava eriarsti juures. Kõrvakirurg oskab lisaks puhastamisele hinnata ka kuulmekäigu ja keskkõrva anomaaliaid, kirurgiliste ravimeetodite vajadust ning riske.

Kahjuks võib kiire kõrvakirurgi jutule pääsemine kujuneda kulukaks ning on kindlustusmeditsiini raames üldse vähetõenäoline. Traumapunkti või valvehaigla külastus lõpeb nii mõnigi kord vaid kõrvatilkade retseptiga ning soovitusega järgnevatel päevadel eriarsti või perearsti poole pöörduda. Raisatud aeg, raisatud raha! Üldteada on see, et eriarsti juurde saamine kindlustusmeditsiini kaudu meenutab kolmikhüpet:  perearst, ooteaeg, eriarst. Ja kõike seda selleks, et lasta enesele lihtsalt sooja vett kõrva pritsida! Kas selleks on ilmtingimata vaja arstidiplomit või piisaks saunamehe või tuletõrjuja ametioskustest!

Õpetan Teile, kuidas kodustes tingimustes kõrvavaigust lahti saada! 

Kui olete kunagi (kas või beebipõlves) põdenud mädast keskkõrvapõletikku, on soovitav enne iseloputamisele asumist kontrollida kuulmekilede seisundit. Normaalne kuulmekile on käsiduši ja 20 ml süstlaga loputamise korral haavamatu. Põletikuarmid aga võivad loputamisel (ka arstikabinetis loputades) mõnikord rebeneda. Kuulmekile mulgustumine loputamisel on sisekõrvale ohutu ega põhjusta reeglina põletikulisi tüsistusi. „Auklike kuulmekiledega” inimesed ei ole väga haruldased. Nende elukvaliteet pole oluliselt häiritud. Tavalise kõrvavaigu korral on eelistatav loputada massaaži funktsiooniga käsiduši abil.

See võimaldab kõrva suunata suures koguses paraja rõhu all ihusooja vett. Protseduur teostatakse duši all olles. Üks kolmest joast sihitakse 1-3 cm kauguselt kuulmekäiku. Duši ei tohiks asetada tihedalt vastu kõrva. Õnneks välistab selle ka kõrvalesta ja duši kuju sobimatus.

Juga tuleks suunata vastavalt kuulmekäigu suunale pisut ette ja üles. Õigesti loputades tunnete, et vesi läheb sama sügavale kõrva nagu „arsti juures eelnevatel kordadel”. Õnnestunud loputamise järgselt peab vesi pea kallutamisel kergesti kõrvast väljuma ja „kõrv lahti minema”. Esmakordne loputus ei pruugi kohe õnnestuda. Sageli on vaik kõvaks kuivanud ja ei taha veejoa toimele alluda. Sel juhul jääb kõrv lukku ja lirtsub. Asetage vatt või kõrvatropp kuulmekäiku ning oodake paar tundi. Selle aja jooksul muudab kõrva jäänud vesi vaigu pehmeks ning järgmine loputus kujuneb enamasti edukaks. Kitsa kuulmekäigu, väheste kogemuste ja kõva kõrvavaigu korral võib vaja minna mitmeid loputusi. Soovitan protseduuriks valida puhkepäeva või õhtupooliku. Protseduuri ebaõnnestumisel ja kannatuse katkemisel saate alati meditsiiniasutusse pöörduda. Sealne personal on teile tõenäoliselt

sisimas tänulik, sest eelleotatud kõrvavaiku on kivikõvaga võrreldes mitu korda kergem eemaldada! Ainsaks tõsiselt võetavaks tüsistuseks on kuulmekile põletikuarmide rebend, mis on vähetõenäoline ja ei too enesega kaasa tõsisemaid tagajärgi. Kuulmekile arme on operatiivsel teel võimalik ka ravida. Kui kellelgi peaks loputamisel neid tingimusi järgides tekkima mingeidki vigastusi, olen valmis neid diagnoosima ja ravima. Massaaži funktsiooniga käsidušid pole aga kahjuks kõikjal saadaval.

Näiteks Egiptuses ja Kalev SPA-s sobib loputuseks kõige paremini 20 ml plastsüstal. Eelistan seda ka arstikabinetis. Vett kulub suurema süstlaga võrreldes vähem ja juga on efektiivsem. Süstal võimaldab lisaks mobiilsusele ka ravilahuste kasutamist näiteks kuulmekäigu nahapõletike korral. Kahekümne milliliitrine süstal on sellise kujuga, mis väldib täiskasvanul mehhaanilise ja barotrauma ehk on maakeeli öeldes „lollikindel”. Muude pritside kodune kasutamine ei ole ohutu ja on seetõttu lubamatu! Süstla otsik (nõela kinnitamise koht) asub silindri otsa ühes servas tsentrist väljas. Otsik asetatakse kuulmekäiku ja on suunatud ette (nina poole). Silindri lõpuosa „paun” toetub kõrvakarbikule, st. taha suunduvale kõrvalesta süvendile, mistõttu otsik ei saa liialt sügavale kuulmekäiku ulatuda. Loputada võib „täie hooga”, kartmata liigset veesurvet ja kahjustuste teket. Pigem on probleemiks see, et ei suudeta veejuga piisavalt jõuliselt kuulmekäiku juhtida ning „kõrva lahtisaamiseks” läheb vaja  rohkem loputuskordi. Loputuslahuseks sobib 1% keedusoolalahus (poole liitri vee kohta üks kerge kuhjaga teelusika täis soola = 5gr). Lahusena sobib lisaks tavalisele veele hästi ka mõni nahahooldustoodetes kasutatava ravimtaime leotis (kummel, saialill jne ). Põletike korral sobib kergelt parkivate omadustega must tee.  Lahusele võib lisada maitse järgi äädikat. Sobib sidruniga võrreldes vähem hapu lahus. Mädaerituse korral võib lisada kaaliumpermanganaati läbipaistva õrnlilla värvi saavutamiseni (nn. „ihne perenaise morss”). Kõrvapesul on vatipulgaga puhastamise ees suuri eeliseid: puudub trauma,  tahked sisaldised lahustatakse pehmeks ja muudetakse eemaldatavaks, vesi jõuab sinna, kuhu vatipulk ei ulatu.

Vesilahused uhuvad naha pinnakihist välja mikroobide mürgid, allergeenid ja kemikaalid. Õige soolsus ja happesus takistavad mikroobide kasvu ja rahustavad nahka. Kõrvaloputus peab siiski looma olukorra, kus vesi väljub protseduuri lõpuks ning tulemuseks on puhas ja kuiv kõrv. Kõrva kuivatamiseks piisab mõnikord pea kallutamisest. Pisut keerulisem, kuid ohutu on vee eemaldamine kõrvast vatist keeratud „niidi” e. „rotisaba” abil. Mitte üle 60-70 % kangusega alkoholilahuse kõrva valamine seob vee ja kiirendab kuivamist. Alkohol ei sobi ägeda põletiku korral, sest on valus! Kõrvade kuivatamiseks sobib ka väiksem klistiiripump. Toimib nii puhumis- kui imemisliigutus. Otsik ei tohi minna tihedalt kuulmekäiku. Kui kuidagi muud moodi ei saa, võib kasutada ka hambaorki, millel on teravik ära murtud (sest see on „tavalisest kõrvaorgist“ palju peenem) ja kitseneva osa peale õhukeselt vatti mähitud, nii et teravused oleks kaetud. Õhuke vatikirme võiks jätkuda piki hambaorki, sest see annab parema imavuse ja väldib vati kõrva jäämist. Kõrva kuivatamisel hambaorgiga tuleks vältida võimalikke käe pihta löömisi. Istuda tuleks selle kõrvaga toa nurga poole. Isoleerida lapsed, loomad jne. Kui vatt tuleb otsast ära ja jääb kõrva, saab selle enamasti loputuse ja/või peene heegelnõela abil kätte. Kui teil on olnud korduvalt probleeme kõrvavaiguga, külastage mõnda kõrvakirurgi. Kuulmekäigu anomaaliate esinemisel likvideerib probleemi kuulmekäigu plastika ja mõnikord tasub seda kaaluda. Hakake regulaarselt kõrvatilku (Cerustop, Vaxol jne.) tarvitama. Eriti hea on kõrvad sisse õlitada juba enne SPA külastust või Vahemerre sukeldumist. Kloori- ja seebiveeprotseduurid võiks alati lõpetada kõrvaloputusega.

Sulge menüü